Zamów eko pieluchy – zadbaj o naszą Ziemię!

Przed zakupem nowych pieluszek eko dla dziecka zawsze dobrze jest zapoznać się z opisem produktu i recenzjami, aby zobaczyć, co inni rodzice zaobserwowali na temat pieluch. Pieluchy sprzedawane jako biodegradowalne lub kompostowalne mogą być absolutnie tak samo chłonne i bezpieczne jak zwykłe pieluchy — to zależy tylko od marki!

Jak długo rozkładają się eko pieluchy biodegradowalne? Według nas, kompostowalne pieluchy rozkładają się od dwóch do trzech miesięcy w komercyjnym środowisku kompostowym. Ale kiedy jakakolwiek pielucha zostanie wyrzucona do śmieci – czy to biodegradowalna, kompostowalna, czy konwencjonalna – wyląduje na wysypisku, gdzie rozkładanie się zajmie całe lata. Warunki na składowisku nie są zoptymalizowane pod kątem rozkładu śmieci, niezależnie od tego, czy są to materia organiczna, czy plastik. Według nas nawet papier rozkłada się od dwóch do sześciu tygodni, a skórka pomarańczy rozkłada się w ciągu sześciu miesięcy – to co dopiero eko pieluchy.

Eko pielucha może rozkładać się na wysypisku śmieci przez 50 lat, przez cały czas wydzielając metan, szkodliwy gaz cieplarniany. 50 lat to dużo czasu, ale to znacznie mniej niż 500 lat, czyli tyle, ile potrzeba do zerwania zwykłych pieluch. Więc jeśli pieluchy jednorazowe są twoją jedyną opcją i możesz sobie pozwolić na eko pieluchy (które są zazwyczaj nieco droższe), będą warte dodatkowych kosztów, nawet jeśli nie masz dostępu do komercyjnego kompostowania i nadal potrzebujesz wyślij je na wysypisko śmieci.